top of page
Kimlik Hırsızı Sendromu

Kimlik Hırsızı (İmpostor) Sendromu Nedir? 

Burada Enstein' nin şu sözünden bahsedelim "Çalışmalarıma gösterilen abrartılı saygı beni çok huzursuz ediyor. Kendimi gayri ihtiyari sahtekarlık yapan  biri gibi düşünmek zorunda kalıyorum."

Peki Einstein burada ne demek istemişti? Kimlik Hırsızı Sendromu yaşayanlar, kendilerini yetersiz hissetikleri için kendilerini ötekilere karşı başarılı, zeki, kendilerinden emin, özgüvenli, yetenekli olarak gösterme çabasına girerler. Ancak öyle olmadıklarını düşündükleri için, gelen övgüleri hak etmediklerini sanıp, kendilerini sahtekar olarak görüp, bunun bir gün ortaya çıkacağı korkusuna kapılırlar.  Başarılarını şans eseri yakaladıklarını düşünmeleri çok sık görüenler arasında yer alır. Görülme sıklığı da düşünüldüğü gib az değil. Yapılan araştırmalarda popülasyonun %70 oranı olduğu görülmüştür. Ağırlıkla iş hayatında, mükemmeliyetçi ve nevrotik kişilik özellikleri taşıyanlarda daha sık görüldüğü söylenmektedir.

Peki belirteleri nelerdir?

1)Yetersizlik hissi.

2)Kazandıkları başarıları kabullenememe.

3)Deşifre edilme korkusu.

4)Başarılı olunduğunda korkmak.

5)Kendilerine ve yeteneklerine inanmamak.

6)Çok çalışmak.

7)Kendine güveniyormuş gibi davranışlar.

8)Mükemmelliyetçilik.

9)Başarılarını şans eseri elde ettiklerini düşünme.

10)Panik Atak.

Bu ve benzeri belirtiler danışanlar ile yapılan konuşmalarda ortaya konulmuştur. 

Bu sendromu yaşayanların arasında özellikle lider, yönetici pozisyonlarında çalışanlarda bulunmakta. Ünlüler arasında bu sendromu yaşayanlardan bazıları da  bunu itiraf dahi etmişlerdir. Örneğin;  Michelle Obama gibi.

Artık hayatın akışını engeller duruma gelindiğinde profesyonel destek almaya yöneilirler. Bu sendrom ile mücadele ederken terapinin yanısıra yapılabilecek bazı şeyler vardır. 

1)Hatalarınızı daha az ciddiye almak.

2)Bir sırdaş edinip durumu onun ile paylaşmak (İçsel rahatlama).

3)Zihinsel enerjiyi olumsuzluklar için değil olumlu düşünceler için kullanma.

4Tüm zamanını işe değil, sosyalleşmeye de zaman ayırma.

5)Problem çözme becerisini geliştirmek (var olan problemin içinde devinip durmaktansa bu problemi kabul edip çözüm aramak.).

Sonuç olarak şunu söylemek isteriz. Davranışlarımız düşüncelerimize göre şekilleniyorsa, bu durumda korkumuz davranışlarımıza dönüşmüş oluyor. Bu korku sonucunda da "çok çalışmak", "kendini gizlemek" gibi  davranışların ortaya çıktığı söylenmektedir. 

Tülay Ceyhan

Yaşam & Öğrenci & Kariyer Koçluk Hizmetleri

İdea Danışmanlık

bottom of page