top of page

Yaşam Koçluğu nedir?

Koçluğun tarihi aslında sanıldığı gibi bu yüzyılın trendi olan bir çalışma alanı değildir. Amerika’da ortaya çıktığı söylenmektedir. James, Dewey ve Maslow’un Hümanist ve Pozitif psikoloji çalışmalarının yön verdiği bir çalışma alanı denebilir.

Kendini geliştirmek isteyen, farkındalığının artmasını isteyen hedef belirlemek ve bu hedefe yürümek için yol haritası çizebileceği bir danışmanlık şeklidir.

Yaşam koçu aldığı eğitimlerle, kişilerin kendilerini geliştirmelerine destek vermektedir.

Ancak genellikle psikolog ile karıştırılmaktadır. Yaşam koçu psikolog değildir. Yaşam koçunun çalışma alanı geleceğinizdir. Bulunduğunuz noktadan sizi daha üst noktalara taşımak hayal ve hedeflerinize ulaşmanız için başvurabileceğiniz bir danışmandır.  

Farklı bakış açıları oluşturmanızı daha derinlikli düşünmenizi, çözüm odaklı olmanızı, düşüncelerinizi doğru yönetmenizi, davranışlarınızı ve tutumlarınızı, yaşam standartlarınızı ele alan kişidir.

Bir çok kişi işinde profesyonelleşme, kariyer, eğitim hayatı, kendini geliştirmek,  sağlıklı iletişim, motivasyon, hedef belirleme, zaman yönetimi gibi konularda yaşam koçlarına başvuruyorlar.

Yaşam koçu, danışanının farkındalığını geliştiren, hedeflerine ulaşmasına destek verendir. Yaşam koçluğu, kişilerin özel ve iş hayatlarında istenilen sonuçları elde etmeleri için bir işbirliği sürecidir. Koçluk kişinin bugün nerede olduğuna, yarın ne yapmak ve nerede olmak istediğine odaklanır. Günümüz koşullarında kişiler iş yaşamlarında ve özel hayatlarında profesyonel koçluk desteğine ihtiyaç duyabilmektedir.

NLP destekli yaşam koçluk hizmetinde NLP'nin tekniklerini de kullanarak kalıcı değişimi gerçekleştiriyoruz.

Yaşam&Öğrenci Koçluk Hizmetleri

İdea Danışmanlık

Tülay Ceyhan

 

bottom of page