top of page

   

Kariyer Koçluğu

Dikkat çekici iki araştırmada biri Gallup bir diğeri  Yenibiriş’ in yapmış olduklarıdır. Bu araştırmalara göre %70 civarında kişinin Üniversitede bitirmiş olduğu bölümden farklı bir alanda Kariyer merdivenlerini tırmanıyorlar.
    Bunun sebebine baktığınızda henüz ilkokuldayken öğrencilerin doğru yolu izlememiş olmalarıdır.
    Devamında yine kendini keşif etmemeleri, yeteneklerini, içlerindeki cevheri ve potansiyellerini bilmemeleridir.
    Rüzgarda savrulup, ne yapması gerektiği bilgisine sahip olmadan kulaktan dolma, arkadaş önerisi, veli yönlendirmesi ile bir seçim yapmak zorunda kalmaktadır. Ancak şansı varsa seçimi doğru olur ve Kariyer merdivenlerini başarılı, takılmadan, tökezlemeden çıkar.
    Tam da Kariyer planlaması şansa bırakılmayacak kadar önemlidir. Kişinin yaşam standartlarını belirler.
    Mutluluk oranını belirler.
    Bazen duyarız, ki canlı örnekleri de var, TIP okumuş bir öğrenci solist olmakta. Yada tarımla, toprakla uğraşmaktadır. Tam kariyerinin üst noktasına tırmandığında bu mesleği istemediğine karar verir ve yeni yollar arar. Savrulur gider. Yeni eğitimlere yelken açar ancak hala kendi potansiyelinin farkında olmadığından bir çok sertifika alır hatta tekrar üniversite bitirir ama hala mutlu değildir.
    İşte Kariyer Koçları onların savrulmamaları için gereken çalışmalarda bulunur.
    Soruları ile kişinin kendinin farkına varmasını, içindeki cevheri öğrenmesini, potansiyelinin farkına varmasını sağlar. Tüm özelliklerini ele alarak en uygun Kariyer yoluna karar vermesi ve bu yolda yürümesi için oluşturulan bir bir planlama sürecidir. 

bottom of page